موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

بازديد رهبر انقلاب از نمايشگاه نانو و حاشیه های آن | موسسه پلکان

فعاليت بيش از ۲۳ هزار محقق با مدرک کارشناسي ارشد و بالاتر در حوزه نانو

داروهاي ضدسرطان

تسهيلات تجاري سازي اختراعات

 

بازديد رهبر انقلاب از نمايشگاه نانو و حاشیه های آن 


دراین پست بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو رهبر انقلاب را بهمراه حاشیه های آن در تاریخ 11 بهمن 1393 را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم .
رهبر انقلاب از نزديک در جريان تلاش ها و پيشرفت هاي علمي دانشمندان و محققان جوان کشور در بخش نانوو بيو تکنولوژي قرار گرفتند. پايگاه دفترحفظ و نشر آثار رهبر انقلاب طي گزارشي خواندني، به بيان حاشيه هاي بازديد رهبر معظم انقلاب از نمايشگاه پيشرفت هاي نانو پرداخته است که بخش هايي از آن در پي مي آيد:
درون غرفه ها دستگاه ها و يا محصولات مرتبط با ريزفناوري به نمايش گذاشته شده و روي بنر ديواره  غرفه هم مشخصات همان دستگاه يا محصول نوشته شده است. اکثر غرفه دارها جوان هستند؛ تقريباً هم سن و سال انقلاب.
رأس ساعت ۱۰ و با ورود آقا، برنامه رسماً آغاز مي شود. دکتر ستاري معاون علمي رئيس جمهور و دکتر سرکار رئيس ستاد نانو، رهبر انقلاب را همراهي مي کنند و جمعي از استادان هم به استقبال آقا مي روند.


فعاليت بيش از ۲۳ هزار محقق با مدرک کارشناسي ارشد و بالاتر در حوزه نانو
غرفه هاي ابتدايي نمايشگاه پر از آمار و ارقام عملکرد است. آمارهايي که نه تنها خسته کننده نيست بلکه آدم را سر وجد هم مي آورد: اين که بيش از ۲۳ هزار محقق با مدرک کارشناسي ارشد و بالاتر در اين حوزه فعالند و به طور متوسط ۱۴ مقاله  علمي در روز منتشر مي شود که نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد داشته است و ۱۳۰ اختراع بين المللي داريم و ۱۵۰ شرکت دانش بنيان در حوزه  نانو فعال هستند و ده ها آمار مشابه ديگر که همگي دست به دست هم داده اند تا ايران در سال ۹۳ رتبه  هفتم جهان را در حوزه  نانو به دست بياورد. حالا دکتر سرکار از برنامه  چهار ساله شان مي گويد که قرار است در پايان سال ۹۷ به رتبه  5 جهاني برسيم و شرکت هاي فعال را به ۶۰۰ شرکت افزايش دهيم و 2درصد بازار جهاني را در دست بگيريم. از آقا هم تشکر مي کند که به دولت دستور دادند که «خانواده  نانو» دست نخورد تا با ثبات مديريتي، اين رشد سريع ادامه يابد.
اولين غرفه، نمايش اولين کار نمادين با ريزفناوري است؛ يعني نوشتن با مولکول ها. عکسي از آرم جمهوري اسلامي گذاشته شده که با چينش مولکول ها نوشته شده و عرض آن تقريباً دوهزارم ميلي متر است. اولين بار آمريکايي ها اين کار را کردند و آرم شرکت IBM را با مولکول ها طراحي کردند و ايراني ها تنها4 سال پس از آن موفق به اين حرکت نمادين علمي شدند. در قابي ديگر، کلمه  "علي" تقريباً با همان ابعاد و با مولکول ها نوشته شده است.
بخش دوم نمايشگاه، دستگاه هاي مرتبط با ريزمواد است. دستگاه اول، کارش شناسايي مواد بر اساس کمترين اثر باقي مانده از آن است. مي گويند يکي از مهم ترين کاربردهايش در شناسايي مواد مخدر است. مشتري اصلي اش هم که مشخصاً پليس است که تاکنون ۴۰ دستگاه آن را خريده است.
دستگاه بعدي براي تشخيص نقص ژنتيکي است و قيمتش يک چهارم نمونه  خارجي. آقا از مشتري هاي اين دستگاه ها مي پرسند و پاسخ مي شنوند که دانشگاه ها و آزمايشگاه ها خريدار اين دستگاه هستند.
بخش اول نمايشگاه، پر است از همين دستگاه ها که وجه مشترک بيشترشان تحريم ايران براي خريد آن بوده و حتي با قيمت هاي بسيار بالا هم آن را به ايران نمي فروخته اند. اما حالا نمونه هاي آن با قيمت بسيار پايين تر در ايران ساخته مي شود.
ماجراي يکي ديگر از دستگاه ها هم جالب است. کار اين دستگاه ايجاد پوشش نانويي روي مواد است و يک شرکت خارجي حاضر شده است فروش آن را بر عهده بگيرد و سالي ۸۰۰ دستگاه را در سراسر جهان بفروشد،تنها به يک شرط: «نام برند ما بايد بر محصول بخورد، نه نام ايران» و البته سازندگان زير بار اين شرط نرفته اند و گفته اند حتماً بايد روي دستگاه ها بخورد:  ساخت ايران «Made In IRAN»
آقا مرتب از کاربردها و مشتري هاي اين دستگاه ها مي پرسند. انگار مي خواهند مطمئن شوند که اولاً اين علم به محصول کاربردي هم تبديل شده است و ثانياً مشتري هاي ايراني و بالاخص سازمان هاي بزرگ دولتي از توليدات خودمان استفاده مي کنند. تا پايان نمايشگاه بارها اين مفهوم را به انحاي مختلف از غرفه دارها و از دکتر سرکار مي پرسند.
بخش سوم نمايشگاه، محصولات توليدي از ريزفناوري است. اولين محصول، ماسک هاي نانويي است. به گفته  سازندگان، درهواي آلوده تهران ،تنها اين ماسک ها کارآيي دارند که قيمت هرکدام فقط هزار تومان است و حالا هلال احمر و سازمان حج و زيارت مشتري اصلي آن شده اند براي حجاج.
در بخش کاربردهاي ريزفناوري که پيش مي رويم، دکتر سرکار از استقبال ساير کشورها از کار ايران مي گويد. از اين که برزيل حاضر به سرمايه گذاري در چند صنعت ايراني شده يا چين که در شهر فناوري اش بخشي را هم به ايران داده است.

 

داروهاي ضدسرطان
در غرفه  بعدي داروهاي ضدسرطان به نمايش گذاشته شده است. هر بيمار نياز به تزريق چندين باره  اين داروها دارد اما اين کار عوارض زيادي براي بيمار دارد. حالا با نانويي شدن دارو، ميزان مصرف بسيار پايين آمده و اثرگذاري آن نيز چندبرابر شده است. داروهاي نانويي ديگر هم فراوان است. از داروي ترميم پوست گرفته تا داروي گياهي توليدشده از زردچوبه.
محصول بعدي، کيت تشخيص سلامتي از روي بازدم است. ۲۵ بيماري مختلف با اين کيت شناسايي مي شود. غرفه دار مي گويد در حال بستن قرارداد ۳۲ ميليارد توماني با همراه اول هستيم تا با استفاده از اين کيت ها، سلامتي افراد از راه دور و از طريق تلفن همراه سنجيده شود.
دکتر سرکار که از همان ابتداي نمايشگاه، بخش عمده اي از توضيحات را خودش انجام مي دهد، حواسش به زمان هست و سعي مي کند هرچه سريع تر غرفه ها را طي کند. حالا هم که احتمالاً حدس مي زند رهبر انقلاب بعد از يک ساعت بازديد خسته شده اند، مرتب تذکر مي دهد که غرفه دارها صحبت هايشان را کوتاه کنند، اما اين بار آقا که ظاهراً با ديدن محصولات ايراني به وجد آمده اند، به او تذکر مي دهند: "بگذاريد توضيحشان را بدهند. بندگان خدا اين همه زحمت کشيده اند براي اين کارها."
غرفه  بعدي فيلتري ساخته است که روي توربين نصب مي شود تا عمر توربين را بيشتر کند. مسئول اين غرفه از آقا چفيه شان را مي خواهد. آقا مي پرسند: «الآن يا آخر نمايشگاه.» و غرفه دار منظور آقا را مي فهمد و ترجيح مي دهد کمي بيشتر صبر کند.


تسهيلات تجاري سازي اختراعات
دکتر سرکار درباره  تجاري سازي اين اختراعات مي گويد: "تا ۳۰ درصد هزينه  تجاري سازي و تا سقف ۳۰۰ ميليون تومان کمک مي کنيم. اگر نتيجه داد و بازار پسنديد، 5 درصد هزينه را به سرمايه گذار مي بخشيم و ۲۵درصد را به مخترع."
به بخش آخر نمايشگاه مي رسيم؛ همان بخش ستادي. مسئول غرفه توضيح مي دهد که کار ترويج فعاليت در زمينه  نانو از اولويت هاي اصلي شان است و از دانش آموز تا استادان دانشگاه را مخاطب خود در نظر گرفته اند.
نفرات بعدي خانم هاي جواني هستند که فکر مي کردم دانشجوي سال اولي هستند و به کار اداري مشغولند و تعجب کرده بودم از زياد بودنشان در چنين نمايشگاه علمي تخصصي. اين جوان ها همگي از نفرات برتر المپياد نانوتکنولوژي کشور هستند و هر کدام اختراعي در حوزه  ريزفناوري دارند. يکي دستگاه آزمايش قند خون ساخته و آن يکي دستگاه جداکننده  نانوذرات فلزي از آب و ديگري کرم ترميم کننده  پوست. يکي مدال طلاي المپيادش را تقديم رهبر مي کند و دومي هم همين طور و سومي هم همين طور. يکي مي گويد: «آقا! مادرم سلام رسوندند و گفتند اگر بدون چفيه  آقا برگردي، خونه راهت نميدم.» و دومي هم چفيه مي خواهد و سومي هم. چفيه ها از راه مي رسد. آقا دعايي در چفيه ها مي خوانند و مي پرسند: «اون خانمي که مادرش راهش نمي داد کو؟» دختر چفيه را مي گيرد و بعدي ها هم همين طور. البته چفيه  روي دوش آقا هنوز مانده براي همان اولين نفري که چفيه خواسته بود.
نمايشگاه تمام مي شود اما دکتر سرکار از رهبر انقلاب مي خواهد که در جمع «خانواده  نانو» صحبت کنند. آقا قبول مي کنند. جمع حدوداً 100 نفري مي نشينند جلوي آقا. براي ما که هميشه حسينيه را با جمعيت چندهزارنفري اش ديده ايم، صحنه  جديدي است. واقعاً جمعيتي نانويي است با قابليت هاي نانويي. آقا از جمع حاضر تشکر مي کنند. از ديدار ۱۰ سال پيش شان مي گويند و جهشي که پس از اين ۱۰ سال ديده مي شود. از مديران مي خواهند عوامل اين «پيشرفت جهشي» حفظ شود؛ مواردي مثل برنامه  خوب، ثبات مديريت، گفتمان سازي و فعاليت يک مجموعه  علاقه مند. البته تذکر هم مي دهند که نبايد به اين موفقيت ها غره شويم و يادآوري مي کنند عقب ماندگي تاريخي کشور در زمينه هاي علمي را صحبت ها که تمام مي شود، همه حلقه مي زنند دور رهبرشان. آقا سراغ جواني را مي گيرند که چفيه خواسته بود. جوان به زحمت خودش را از ميان حلقه  فشرده  همکارانش به آقا مي رساند و چفيه را مي گيرد. دفتر يادبود ستاد نانو را به آقا مي دهند تا چند خطي روي آن بنويسند. موقع خداحافظي، آقا به سمت در خروجي مي روند و دکتر ستاري در همان حال قول شرکت آقا در نمايشگاه هاي بعدي را مي گيرد.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳