موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

طرح صنعتی چیست؟ | موسسه پلکان

طرح صنعتی
طرح صنعتی چیست؟

 

طرح صنعتی چیست؟

 

به زبان عادی طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد. گفته می­شود یک مبل زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای نشستن راحت و شکل ظاهری آن برای ما خوشایند باشد. برای کسب و کارها طراحی یک محصول به طور کلی به معنی توسعه ویژگی­های زیبایی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، تعمیر و نگهداری آن است.

با این حال از دیدگاه قانون مالکیت معنوی یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می­کند. به عبارت دیگر طرح­های صنعتی فقط به ظاهر یک مبل اشاره می­کند. علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگی­های فنی یا عملکردی داشته باشد طرح­های صنعتی به عنوان یکی از مقوله­های قانون مالکیت معنوی فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد، که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند.

طرح­های صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت، جواهرات و سایر اقلام لوکس. از محصولات خانگی، اسباب بازی، مبلمان و لوازم برقی گرفته تا اتومبیل و سازه­های معماری، از طرح منسوجات تا لوازم ورزشی را در بر می­گیرد. طرح­های صنعتی در ارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارند.

به عنوان یک قاعده کلی یک طرح صنعتی متشکل است از:

  • ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک محصول.
  • ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، الگوها، خطوط یا رنگ یک محصول.
  • ترکیبی از یک یا چند ویژگی از ویژگی­های مذکور.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲