موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع وینچ تحقیقاتی آب‌های عمیق در کشور | موسسه پلکان

 

اختراع وینچ تحقیقاتی آب‌های عمیق در کشور

 

اختراع وینچ تحقیقاتی آب‌های عمیق در کشورپژوهشگاه ملی اقیانوس‎شناسی و علوم جوی از ساخت وینچ تحقیقاتی برای آب‌های عمیق خبر داد.

 

 

 

 

 

 

 

دکتر اکبر شهرباف دروازه‎نوی، عضو هیات علمی پژوهشگاه و مجری یان طرح گفت: این وینچ تحقیقاتی که روی کشتی نصب و به وسیله آن تجهیزات میدانی و آزمایشگاهی به درون و بیرون آب‎های عمیق هدایت و کنترل می‎شود با استفاده از فناوری‎های نوین در راستای رفع نیازهای تحقیقاتی در اندازه‎گیری‎های میدانی با مشارکت پژوهشگاه ملی اقیانوس‎شناسی و علوم جوی با امکانات داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان این‎که برای گرفتن و یا قرار دادن بار به روی کشتی و یا اسکله از انواع جرثقیل استفاده می‎شود؛ ولی برای کشیدن، گذاشتن و یا خارج کردن هر شی از اعماق دریا معمولاً از وینچ روی کشتی‌ها استفاده می‌شود، گفت: با توجه به ارزش و اهمیت تجهیزات میدانی و همچنین دقت و امنیت تجهیزات اندازه‎گیری ساخت این وینچ تحقیقاتی در دستور کار قرار گرفت.

شهرباف با اشاره به این‎که این نخستین وینچ تحقیقاتی است که با تمام تجهیزات مدرن از قبیل کنترل سرعت برای آب عمیق در ایران طراحی و ساخته شده است، اظهارداشت: با استفاده از این وینچ در ابتدا تجهیزات آزمایشگاهی برای تنظیم شدن با شرایط محیطی دریا باید به آرامی و با سرعت خاصی وارد آب شود و پس از آن به تدریج این وینچ قابلیت افزایش سرعت ارسال تجهیزات به عمق آب را دارد و توسط کاربر کنترل می‎شود.

وی اضافه کرد: این وینچ برای کاربری در زمان طولانی با سرعت قابل کنترل و سرعت عملیات بالا و همچنین برای کاربری در فواصل زمانی کوتاه یعنی حداقل 10 ساعت طی روز کاربری دارد.

مخترع این وینچ تحقیقاتی، یکی از مشکلات عمده محققان در به‎کارگیری تجهیزات نمونه برداری و اندازه گیری در هر عملیات میدانی را زمان رفت و برگشت دستگاه‎ها به اعماق آب، کنترل سرعت و ایمنی تجهیزات و افراد عنوان کرد.

شهرباف، وزن سیم بکسلی که بدین منظور به کار گرفته می شود را چند برابر وزن دستگاه ها عنوان کرد و گفت: این مشکل دیگری از نمونه‎برداری در آب عمیق است؛ بنابراین در همین راستا، این دستگاه با توجه به قابلیت‎های فراوان در مدیریت زمان، سرعت عمل، قدرت دستگاه، ارزش و امنیت افراد و تجهیزات در عملیات‎های میدانی در آب‎های عمیق طراحی و ساخته شده است.

وی، سرعت وینچ برای باز و جمع کردن کابل روی درام و کنترل سرعت برای به کارگیری بعضی از تجهیزات اندازه گیری را از برتری‎های مهم این وینچ عنوان کرد.

شهرباف گفت: این وینچ دارای ویژگی‎هایی از قبیل ظرفیت بیشتر درام برای 2000 متر کابل (سیم بکسل) قطر 12 میلی‎متر، حداقل سرعت باز و جمع کردن کابل 1 متر بر ثانیه و حداکثر 2.9 متر بر ثانیه، کنترل سرعت توسط کارور، طراحی سامانه کنترل الکتریکی این وینچ برای جلوگیری از ایجاد شوک‎های الکتریکی در زمان روشن و خاموش کردن آن، صرفه‎جویی در مصرف برق روی شناور و کنترل سامانه توسط کارور در شروع با 25 درصد دور نامی الکتروموتور و در سرعت بالا 25 درصد بیشتر از دور نامی الکتروموتور و همچنین صرفه ‎جویی ارزی است که آن را از مشابه خارجی آن متمایز می‎کند.

وی با اشاره به این که اختراع این وینچ در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است، گفت: در آینده نزدیک در نمونه برداری از آب های عمیق از این وینچ استفاده خواهد شد.

شهرباف، قیمت مشابه خارجی این وینچ را 225 هزار یورو عنوان کرد و گفت: در پی استعلامی که از سازنده داخلی گرفته شده است هم‎اکنون مشابه این سیستم با قابلیت‌های کم‎تر به قیمت 149 میلیون تومان تولید می‎‌شود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :