موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مرکز ملی مالکیت فکری تشکیل می شود | موسسه پلکان

 

مرکز ملی مالکیت فکری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشکیل می شود

 

آقای دکتر تویسرکانی در همایش بزرگداشت روز جهانی مالکیت معنوی اعلام کرد: مرکز مالکیت معنوی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشکیل می شود . همچنین وی خواستار مشارکت اساتید و صاحب نظران جهت تقویت و اصلاح قوانین و مقررات مربوطه و مطالعات تطبیقی مناسب با شرایط ملی شد و در ادامه افزودند گاهی در حوزه مالکیت فکری بویژه ادبی و هنری عده ای با ایجاد انشقاق و مباحث متناقص خواستار عدم تمرکز در تثبیت مالکیت ها می شوند.

 

نباید موضوع مالکیت معنوی آثار بویژه آثار ادبی و هنری را با موضوع انتشار آنها با هم مخلوط کرد. موضوع ثبت حقوقی یک اثر و تایید مالکیت پدیدآورنده نسبت به یک اثر ادبی یا هنری با مجوز مرجع سیاسی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت انتشار یک اثر دو مقوله جداگانه است.

اختراعات با تاکید بر اهمیت تثبیت حقوق مالکیت معنوی خاطر نشان نمودند: نادیده گرفتن حقوق دارندگان اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری و سایر موضوعات حقوق مالکیت صنعتی ، به دلیل داشتن اثرات زیان بار اجتماعی و اقتصادی فراوان برای جامعه به خصوص نقص وسیع حق ، مکوجب تجاوز علیه حقوق جامعه نیز می شود و اظهار داشتند سیستم مالکیت صنعتی در کشور با توجه به جایگاه قانونی وتشکیلاتی آن توسط اداره کل مالکیت صنعتی که بازوی اجرایی سازمان ثبت در این حوزه می باشد ، انجام می گیرد.

این اداره کل نه تنها نقش ثبت حقوق مالکیت صنعتی را به عهده دارد بلکه با ایفاء نقش شبه قضائی خود موجب قضازدائی و کاهش دعاوی مربوط در مراجع قضائی می گردد و امروز در اداره کل مالکیت صنعتی شاهد اجرای الکترونیکی نمودن فرآیند ثبت ملی و اجرای پروژه E-Filling در هر سه حوزه اختراعات ، علائم تجاری و طرح های صنعتی می باشیم .

 

منبع : سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :