موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

صنعتي سازي 3 طرح دانش بنيان و نبود درک متقابل بين فناوران و صنعتگران | موسسه پلکان

نمونه سازي 2 طرح دانش بنيان

جذب حمايت صندوق توسعه فناوري هاي نوين

اولين جشنواره صنعت غذا در مردادماه امسال
قيمت هاي نجومي و نبود اعتماد متقابل

 

صنعتي سازي 3 طرح دانش بنيان و نبود درک متقابل بين فناوران و صنعتگران

عبدالهي- حدود يک سال از آغاز به کار فن بازارها در کشور مي گذرد. اوايل سال گذشته بود که با تصميم معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري، فن بازارهاي منطقه اي با همکاري پارک علم و فناوري پرديس در کشور فعال شد و سهم خراسان رضوي از اين تصميم، آغاز به کار فن بازار منطقه خراسان رضوي در شرکت شهرک هاي صنعتي بود.

 

دانش بنیان-فن بازار-پارک علم و فناوری-نخبگان

 

حالا و با گذشت يک سال از زمان آغاز به کار اين فن بازار منطقه اي، با مدير آن گفت و گو مي کنيم و از او مي خواهيم درباره اقدامات انجام شده تا به امروز گزارشي ارائه کند. مهندس «سيدمحمود شالفروشان» با اشاره به اين که عمده فعاليت ها در طول يک سال گذشته در حوزه فرهنگ سازي و تشويق نخبگان و صنعتگران به تعامل بيشتر بوده است، مي گويد: خوشبختانه توانسته ايم بانک اطلاعاتي متخصصان، محصولات و تجهيزات صنعتي، خدمات فناوري، پيشنهادها و تقاضاهاي حوزه فناورانه را آماده کنيم.

نمونه سازي 2 طرح دانش بنيان
شالفروشان يکي ديگر از اهداف فن بازارهاي منطقه اي را ايجاد تعامل بيشتر بين نخبگان و صنعتگران و تجاري سازي طرح هاي فناورانه عنوان و اظهار مي کند: خوشبختانه در سال گذشته موفق شديم 2 طرح فناورانه «دستگاه ديجيتايزر فيلم هاي پزشکي» و «دستگاه عمق سنج چاه هاي آب» را به مرحله نمونه سازي صنعتي برسانيم. معرفي 15 محصول صنعتي شرکت هاي دانش بنيان به سرمايه گذاران هم از ديگر برنامه هاي اجرا شده در طول يک سال گذشته بوده که از بين آن ها 2 طرح در حوزه هاي «آسياب سيمان» و «کودهاي نانو» به مرحله فروش دانش فني رسيده است.

جذب حمايت صندوق توسعه فناوري هاي نوين
شالفروشان مي افزايد: علاوه بر بازاريابي محصولات دانش بنيان، هر شرکت دانش بنيان مي تواند محصولات خود را به ميزان 20ميليارد ريال به صورت ليزينگ و با حمايت فن بازار از طريق صندوق توسعه فناوري هاي نوين، به مشتريان عرضه کند که اين امر باعث سهولت در عقد قرارداد بين مشتريان و شرکت هاي دانش بنيان مي شود و هم اکنون در اين زمينه 20 پرونده در حال تکميل و دفاع براي دريافت تسهيلات است. از سوي ديگر اعطاي تسهيلات ليزينگ به خريداران دانش فني هم يکي ديگر از خدمات فن بازار منطقه اي است که بر اساس آن محصولات فناورانه، علاوه بر معرفي به صنعتگران استان، در بازار دارايي هاي فکري (فرابورس) براي عرضه به سرمايه گذاران کشوري ارائه مي شود.

اولين جشنواره صنعت غذا در مردادماه امسال
شالفروشان با اشاره به اين که برگزاري نمايشگاه هاي عرضه محصولات فناورانه با هدف حضور شرکت هاي دانش بنيان در اين نمايشگاه ها و رايزني مستقيم با سرمايه گذاران نيز از اهداف فن بازار است، مي گويد: در همين زمينه مردادماه امسال اولين جشنواره صنعت غذا را در استان برگزار مي کنيم.

قيمت هاي نجومي و نبود اعتماد متقابل
شالفروشان درباره مشکلات موجود براي صنعتي شدن طرح هاي فناورانه نيز اين توضيح را ارائه مي دهد: يکي از مشکلات عمده، نبود اعتماد بين صنعتگران و فناوران است، به گونه اي که اهالي صنعت به اين موضوع اطمينان کافي ندارند که طرح هاي فناورانه شرکت هاي دانش بنيان بتواند مشکلات آن ها را رفع کند که تلاش مي کنيم اين موضوع با مديريت فن بازار و ارائه پيشنهادهاي کاربردي حل شود.

مدير فن بازار منطقه خراسان مي افزايد: مشکل ديگر تعيين قيمت هاي نجومي و بسيار بالا براي طرح هاي فناورانه از سوي برخي شرکت هاي دانش بنيان است که به هيچ عنوان براي اهالي صنعت صرفه اقتصادي ندارد. شالفروشان به اين نکته اشاره مي کند که در فن بازار منطقه اي تلاش مي شود بين شرکت هاي دانش بنيان و صنعتگران، قرارداد و توافقات مالي معقول و منطقي که براي هر دو طرف سودآور باشد، منعقد شود.

تجاري سازي آبگرمکن خورشيدي در فن بازار پارسيان
در کنار فعاليت يک ساله فن بازار منطقه اي استان،
پارک علم و فناوري خراسان نيز با راه اندازي فن بازار پارسيان، تلاش کرده است در جهت افزايش تعامل شرکت هاي دانش بنيان با سرمايه گذاران و صنعتگران گام بردارد. فن بازار پارسيان از تيرماه سال 93 به طور رسمي با کارفرمايي پارک علم و فناوري خراسان و با مديريت يک شرکت کارگزار فعاليت خود را آغاز کرد و تا کنون اقداماتي براي تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه انجام داده است. مهندس «محمدعلي ميرزابابايي» به عنوان مدير فن بازار پارسيان به خراسان مي گويد: طي مدت سپري شده از آغاز به کار اين فن بازار، تلاش کرده ايم به عنوان حلقه واسط صاحبان سرمايه و عرضه کنندگان فناوري ايفاي نقش کنيم.

در همين زمينه زيرساخت هاي لازم از جمله ايجاد بانک اطلاعات شرکت ها و سرمايه گذاران علاقه مند به نوآوري و فناوري و همچنين اطلاعات عرضه کنندگان فناوري استان را جمع آوري کرده ايم. ميرزا بابايي مي افزايد: در حال حاضر 2 طرح «آبگرمکن خورشيدي» و «کمباين برنج» که محصول شرکت هاي دانش بنيان است، مورد توجه سرمايه گذاران قرار گرفته است و عقد قراردادهاي تجاري سازي آن در مراحل نهايي قرار دارد.

ميرزا بابايي به اين نکته نيز اشاره مي کند که در تلاش هستيم همکاري هايمان با فن بازار منطقه اي خراسان را افزايش دهيم تا همراهي و تعامل بيشتر اين 2 فن بازار استان تاثيرگذاري بيشتر در تجاري سازي طرح هاي فناورانه شرکت هاي دانش بنيان خراسان رضوي داشته باشد.

فن بازار؛ بنگاه معاملات فناوري
اما «فن بازار» چيست و با چه هدفي تشکيل شده است؟ براي پاسخ به اين سوال بهتر است به اطلاعات درج شده در پايگاه اطلاع رساني معاون علمي و فناوري رياست جمهوري مراجعه کنيم. بر اين اساس، فن بازار به معناي بازار فناوري، يعني محلي براي مبادلات فناوري است.

همان طور که بازار مسکن محل مبادله مسکن است و بنگاه هاي معاملات مسکن واسطه هاي اطلاعاتي و حقوقي معامله مسکن هستند، در بازار فناوري نيز فن بازارها نقش واسطه اي را براي رساندن اطلاعات فناوري به «عرضه کنندگان»، «متقاضيان»، «کارآفرينان» و «سرمايه گذاران» دارند.

منبع : روزنامه خراسان رضوی

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :