موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت جهانی برند امکان پذیر است؟ | موسسه پلکان

ثبت برند

موافقت نامه تریپس

سیستم مادرید
علامت تجاری
ثبت جهانی برند امکان پذیر است؟


 

ثبت جهانی برند 

 

با توجه به ضرورت ثبت برند در کشورهای مقاصد صادراتی، بیان این نکته ضروری می باشد که جهت استفاده از حمایت های قانونی کشورهای مورد نظر ، ثبت برند محصولات در تمامی کشورها به صورت  تقریبا مستقل الزامی است و با ثبت در یک کشور نمی توان حمایت های حقوقی دیگر کشورها را اخذ کرد. لذا واژه " ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد.

 

نکته: در این مقاله برای صرف نظر از به کار بردن نام های طولانی معاهدات و کنوانسیون هایی که در حوزه علائم تجاری وجود دارد از واژه "ثبت جهانی برند" استفاده می نماییم.


در دنیا معاهدات و کنوانسیون هایی در حوزه علائم تجاری وجود دارد.(حدودا 27 معاهده) که از آن جمله میتوان به معاهده تریپس(TRIPs)و پروتکل الحاقی مادرید تحت عنوان " سیستم مادرید" اشاره کرد که در زیر توضیحات مختصری آورده شده است.

TRIPs: موافقت نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری می باشد که جزء لاینفک و اسناد لازم الاجرای سازمان تجارت جهانی است. این موافقت نامه از نظر پوشش انواع مختلف حقوق مالکیت فکری را شامل میشود. سازمان تجارت جهانی (WTO) روند نظارتی و اجرایی آن را عهده دار می باشد. بیش از 160 کشور جهان موافقت نامه تریپس را امضاء نموده اند که البته با توجه به عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، عضو این توافق نامه نیز نمی باشیم.


سیستم مادرید (WIPO): به منظور اجتناب از نیاز به ثبت علامت تجاری بطور جداگانه در هر یک از سازمانهای ملی و منطقه ای ثبت علائم ، سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)  این سیستم را تعریف نموده است. در حقیقت سیستم مادرید تسهیل کننده فرآیند بررسی و تایید علائم تجاری در پروسه ثبت در کشورهای عضو می باشد؛ و همزمان بایستی نسبت به انتخاب و واریز وجوه ثبتی در کشورهای هدف اقدام گردد. بنابراین در این سیستم فرآیند کنترل ، بررسی و تایید برند کانالیزه شده و متمرکز انجام میشود و هزینه های سیستم مادرید و همپنین هزینه های ثبتی در کشورهای هدف با واحد فرانک سوئیس پرداخت می گردد. در حال حاضر 95 کشور عضو این پروتکل هستند و کشور عزیزمان ایران نیز عضو می باشد لذا کلیه شرکتهای ایرانی می توانند از این پروتکل استفاده نمایند.

 

در ثبت جهانی برند همانند ثبت برند در ایران، مدت اعتبار برند برای یک دوره ده ساله می‌باشد و پس از ده سال تمدید آن امکان پذیر است.

 

از مزایای ثبت جهانی برند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-    باعث تمایز محصولات یا خدمات شما از دیگر محصولات و خدمات در دیگر کشورها می شود.
2-    
ثبت جهانی برند مصرف کننده را در تصمیم گیری برای انتخاب و خرید کالاها یاری می دهد زیرا در واقع برند معرف ویژگی های یک کالا است.
3-    ثبت جهانی برند به تولید کننده اجازه خواهد داد که بتواند در پناه و به وسیله آن سهل تر و ساده تر در بازار های مصرفی رسوخ کند.
4-    برند انگیزه ای قوی در تولیدکننده ایجاد میکند، تا در جهت بهبود کیفیت کالای خود و همچنین کسب شهرت بیشتر سرمایه گذاری نمایند.

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴