موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع دستگاه پایش‌کننده خورشید بدون سنسور بینایی در کشور | موسسه پلکان

 

اختراع دستگاه پایش‌کننده خورشید بدون سنسور بینایی در کشور

 

اختراع دستگاه پایش کننده خورشید توسط مخترع کشوردانش‌آموخته دانشگاه آزاد الیگودرز موفق به ساخت دستگاه پایش‌کننده خورشید بدون سنسور بینایی شد.
 

 

 

 

 

هادی امیدی نسب، دانش‌آموخته دانشگاه آزاد الیگودرز در این باره اظهار کرد: دستگاه‎های پایش کننده خورشید دستگاه‎هایی هستند که موجب افزایش بازدهی پنل‎های خورشیدی می‎شوند، با این حال بر روی این دستگاه‎ها یک سیستم بینایی وجود دارد که موقعیت خورشید را در آسمان شناسایی می‎کند؛ در دستگاه جدید این سیستم بینایی حذف و بکارگیری سیستم محاسبات طول و عرض جغرافیایی برای شناسایی موقعیت خورشید جایگزین آن شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه‎های دارای سیستم بینایی در هنگام نامساعد بودن شرایط جوی موقعیت خورشید را گم می‌کنند، افزود: دستگاه پایش کننده خورشید بدون سنسور بینایی این ضعف را جبران کرده و در هر شرایط جوی قابلیت شناسایی موقعیت خورشید را دارد.

وی گفت: این دستگاه معادل یک پنجم دستگاه‎های خارجی پایش کننده خورشید که از سیستم بینایی استفاده می‌کنند، هزینه در بردارد.

امیدی نسب به بالا بودن شدت تابش نور خورشید در ایران و لرستان اشاره کرد و افزود: حد متوسط جهانی تابش نور خورشد 1800 کیلو وات ساعت بر متر مربع است که این میزان در ایران 2200 کیلو وات ساعت بر متر مربع بوده و در لرستان 0.9 این میزان است، با این حال در صورت حمایت مسؤولان می‎توان اولین نیروگاه خورشیدی دارای سیستم پایش کننده بدون سنسور را در لرستان راه‎اندازی کرد.

این اختراع حاصل پایان‌نامه کارشناسی ارشد هادی امیدی نسب، دانشجوی دانشگاه آزاد الیگودرز است که در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده و همچنین تاییدیه کاربردی و صنعتی آن نیز از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر صادر شده است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :