موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت اختراع و گام ابتکاری | موسسه پلکان

اختراع

اظهارنامه اختراع

جدید بودن اختراع
قانون ثبت علائم و اختراعات

 

ثبت اختراع و گام ابتکاری    

     
 یکی دیگر از شرایط ماهوی
ثبت اختراع  ، این است که اختراع حاوی گام ابتکاری باشد. اختراع زمانی حاوی یک گام ابتکاری است که با در نظر گرفتن فن یا صنعت قبلی مربوط به اظهارنامه اختراع (اظهارنامه ثبت اختراع) و با توجه به تعریف اختراع برای شخصی که دارای مهارت معمولی در فن مذکور است معلوم و آشکار نباشد. 

 

ثبت اختراع در مشهد،ثبت اختراع


بدیهی است که بین این شرط و شرط جدید بودن اختراع تفاوت است زیرا در این مرحله موضوع بررسی اداره ثبت اختراع، این است که آیا در این اختراع نسبت به اختراع های قبلی گامی به پیش برداشته شده است و آیا این حرکت به جلو برای افراد ماهر در این فن شناخته شده بوده یا خیر؟ احراز این امر همانطور که گفتیم نیاز به بررسی و جستجو دارد که توسط اداره ثبت اختراعات انجام میگیرد .


این شرط به طور روشن و شفاف در قانون ثبت علائم و اختراعات ایران پیش بینی نشده است. اما در طرح پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی به صراحت به این نکته توجه شده است. 

همچنین در موافقت نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت معنوی گام ابتکاری به عنوان یکی از شرایط اساسی اختراع بیان شده است.


نکته مهمی که در این قسمت از بحث قابل ذکر است این که با تلاش کشور های پیشرفته خصوصا آمریکا و ژاپن موضوع هماهنگ سازی قانون اختراعات از سال 2000 میلادی رسما در دستور کار سازمان جهانی مالکیت معنوی قرار گرفته است.

در چارچوب دستور کار فوق،کمیته دائمی اختراعات (scp) در طی سال های 2001 تا 2003 میلادی در جلسات متعدد خود پیشنویس معاهده 16 ماده ای را در رابطه با مسائل ماهوی اختراع مورد بحث و بررسی نمایندگان کشور های عضو قرار داده و این مذاکرات در دهمین اجلاس کمیته که در سال 2004 میلادی در مقر سازمان جهانی مالکیت معنوی در ژنو برگزار گردید بلحاظ اختلاف شدید بین کشور های پیشنهاد دهنده و نمایندگان کشور های در حال توسعه تقریبا به بن بست رسیده است.

کشورهای آمریکا و ژاپن و دفتر اختراعات اروپا معتقدند که به جای بررسی همه ی مسائل مربوط به ماهیت اختراع، چهار موضوع مشخص دانش پیشین (prior Art)، مهلت ارفاقی (grace period)، نوآوری(novelty) و گام ابتکاری (inventive-step) بدوا مورد مذاکره و اتخاذ تصمیم قرار گیرد و معاهده ای در این خصوص تهیه و تدوین شود و در رابطه با سایر مقررات ماهوی اختراع که مورد نظر کشور های در حال توسعه است مراحل بعد رسیدگی و اخاذ تصمیم شود.


پیشنهاد فوق، مورد مخالفت جدی کشور های در حال توسعه از جمله ایران قرار گرفته است.این گروه از کشور ها معتقدند که همه ی مسائل مربوط به ماهیت اختراع از جمله موضوع استثنائات باید همراه با موارد چهارگانه فوق الاشاره مورد بحث و بررسی کمیته دائمی اختراعات قرار گیرد و تفکیک موضوعات به نحوی که از طرف کشور های پیشرفته پیشنهاد شده را به نفع کشور های در حال توسعه ندانستند. 

خلاصه اینکه کشور های پیشرفته با ارائه این طرح و جدیت در تصویب آن در صدد هستند که قابلییت انعطاف پذیری قوانین ملی کشورها را در رابطه با موضوعات ماهوی اختراع که تا حدودی مورد تائید و تاکید موافقتنامه تریپس نیز می باشدکمرنگ و قدرت قوانین ملی کشورهارا در خصوص مورد محدود و غیر قابل انعطاف نمایند.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :