موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت اختراع | موسسه پلکان

ثبت اختراع دارای چه شرایط و مراحلی است؟

خدمات موسسه پلکان

اختراع
ثبت اختراع
امروز يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸

 

ثبت اختراع 

 

از جمله خدمات موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان ثبت اختراع است، ثبت اختراع پروسه ای نسبتا طولانی دارد و انجام آن مستلزم دقت زیادی است. برای آشنایی با اختراع و پروسه ی ثبت اختراع به صورت اختصار این مقاله را مطالعه کنید:


اختراع در کشور های مختلف دارای معانی متفاوتی است از دیدگاه بعضی از حقوقدانان، اختراع را پدید آوردن، ابداع محصول صنعتی بی سابقه، کشف وسیله نو، کاربرد وسایل موجود برای به دست آوردن یک نتیجه یا محصول صنعتی و یا کشاورزی  تعریف کرده اند. 
اما بعضی از مولفین، اختراع را راه حل عملی در رابطه با یک مشکل مشخص در زمینه تکنولوژی دانسته اند. 
در قوانین مختلف کشور ها از اختراع تعاریف متعددی ذکر شده است اما به طور کلی در قوانین مالکیت فکری  ایران اختراع تنها دارای یک تعریف است "اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها حل می نماید."
اما به این تعریف ایرادات اساسی وارد شده است، زیرا اولا: در تعریف «برای اولین بار» ظاهرا به جای کلمه "جدید" که یکی از شرایط ماهوی
ثبت اختراع است و در واقع ارتباطی با ماهیت و نفس اختراع ندارد به کار رفته است که صحیح به نظر نمی رسد. ثانیا: آوردن یکی از شرایط ماهوی ثبت اختراع در تعریف، از آنجائی که اختراع حداقل دارای دو شرط ماهوی دیگر یعنی «گام ابتکاری» و «کاربرد صنعتی» نیز می باشد ترجیح بلا مرجح است. ثالثا: به توجه به معنای عام کلمه «صنعت» و اینکه رشته های مربوط به آن فقط محدود و منحصر به رشته صنعت به معنی اخص نیست بلکه شامل کلیه رشته های صنعتی از قبیل بازرگانی، کشاورزی، استخراجی و کلیه محصولات مصنوعی و یا طبیعی است لذا استعمال کلمات دیگر از قبیل حرفه، فن، فناوری در تعریف قابل ایراد است. رابعا: استعمال و به کار بردن کلمات «فرآورده» و «فرآیند» که از جمله اشکال و اقسام اختراع محسوب می گردند و ارتباطی با ماهیت اختراع ندارند، در تعریف، دارای اشکال است و صحیح به نظر نمی رسد.
اما طبق تعریفی که در سازمان جهانی مالکیت معنوی که برای کشور های در حال توسعه آمده است اختراع به معنای ایده یک مخترع است که در عمل، راه حلی را برای یک مشکل بخصوص در زمینه تکنولوژی ارائه می دهد. 
با این تفاسیر به نظر می آید تعریف ارائه شده از سوی سازمان جهانی مالکیت معنوی، نسبتا تعریفی جامع و قابل قبول باشد.


ثبت اختراع دارای چه شرایط و مراحلی است؟ 
 با توجه به توضیحات بالا پس از اینکه اختراعی ، دارای سه شرط  ذکر شده بود قابل ثبت اختراع است. 
اما
مخترع برای ثبت اختراع خود باید مراحل زیر را پشت سر بگذارد:
1-    مخترع یا مخترعین باید مدارک خود را کامل کنند.
2-    باید متن اختراع خود را طبق قوانین اداره مالکیت صنعتی به نگارش درآورند. متن اختراع دارای سرفصل های زیر است و هرکدام از این سرفصل ها دارای شرایطی است:
•  
 توصیف اختراع
•    ادعا يا ادعاهاي اختراع
•    خلاصه اختراع
•  
 حق تقدم در اختراع 
پس از تهیه مدارک و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع و پرداخت هزینه ها آن اظهارنامه شما تکمیل میشود و پس از آن از سوی اداره مالکیت صنعتی رمزی برای شما ارسال می شود که از طریق آن می توانید روند پرونده خود را پیگیری کنید.
اگر متن اختراع شما مطابق قوانین نباشد ابلاغیه رفع نقص صادر می شود در غیر این صورت می توانید منتظر گواهی اختراع خود باشید.
لازم به ذکر است که ثبت اختراع به آسانی موارد ذکر شده در بالا نیست و ملزم به رفتن حداقل سه بار به اداره مالکیت صنعتی است.


جهت مطالعه مراحل ثبت اختراع کلیک کنید. 

 

خدمات موسسه پلکان
موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان با هدف فرهنگ سازی حقوق مالکیت فکری در منطقه و ارائه مشاوره و خدمات تخصصی در حوزه دارایی های فکری و فرآیندهای توسعه فناوری، با حمایت پارک علم و فناوری خراسان در سال 1386 در استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد راه اندازی گردید. سوابق و تخصص های کارشناسان این موسسه، به همراه ارتباط نزدیک آن ها با صنعت و مراکز علمی و تحقیقاتی، موجبات توانمندی این موسسه را در حوزه دارایی های فکری و فناوری فراهم ساخته است
کارشناسان متخصص ، مجرب و متعهد موسسه با تسلط کامل بر امور ثبت دارایی های فکری و به طور خاص اختراع ، خدمات خود را به مخاطبان خاص خویش ارائه می دهند . صاحبان ایده و فناوری با مراجعه به موسسه و یا بهره گیری از مشاوره های تلفنی ، اطلاعات لازم را در زمینه ثبت اختراع خود به دست می اورند و گاها ایده های خام و اولیه با ایده پردازی مشاوران فنی موسسه قابلیت ثبت به عنوان یک اختراع را پیدا می کند .ویژگی منحصر به فرد خدمات ثبت اختراع موسسه پلکان ، انعطاف پذیری خدمات است ، به طوریکه هر فرد در هر مرحله از کار خود می تواند خدمات مورد نیاز خود را انتخاب نموده و به نیاز خود جامه عمل بپوشاند . 

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۳