موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

سیستم های ثبت بین‌المللی برند در دنیا | موسسه پلکان

علامت تجاری
سیستم های ثبت بین‌المللی برند در دنیا

 

سیستم های ثبت بین‌المللی برند در دنیا


برند، واژه و اصطلاحی است که مدت زمانی است بر سایر مباحث بازاریابی سایه جولان انداخته است، این واژه با معنا و مفهومی بسیار عمیق عمری بسیار طولانی دارد اما زمانی است که رنگ و لعاب تازه ای پیدا کرده و محور صحبت بسیاری از نشست‌ها و محافل علمی و گاها غیر علمی!گشته است. 

 

ثبت برند - ثبت علامت تجاری


برند روح و هویت یک کسب و کار است، برند، نقطه تعاملی روح عرضه کننده و مشتری است و برند مرحله ای از رشد و تکامل کسب و کار است که در آن نام تجاری به حد اعلای از بلوغ خود می رسد. 
در مورد حقوق بین المللی
علائم تجاری، اختراعات، طرح های صنعتی، نشانه های جغرافیایی، کپی رایت و سایر موضوعات مختلف حقوق مالکیت فکری معاهدات و کنوانسیون های بین المللی بسیاری (حدود 27 معاهده) به تصویب کشورها رسیده و عمدتا تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) در ژنوسوئیس قرار دارند و اجرا می گردند. برخی از معاهدات یاد شده مربوط به به ماهیت موضوع (ایجاد حق و تکلیف) هستند، برخی به نحوی ثبت بین‌المللی و شرایط شکلی ثبت بین المللی پرداخته اند و برخی دیگر نیز طبقه بندی و دسته بندی موضوعی ثبتها را تعیین نموده اند. 
در ادامه مهمترین سیستم های ثبت برند به اختصار معرفی می گردد:


ثبت مادرید (WIPO (The WorldIntellectual Property Organization

به منظور اجتناب از نیاز به ثبت علامت تجاری بطور جداگانه در هر یک از سازمان های ملی یا منطقه ای ثبت علائم، سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO سیستمی را جهت ثبت بین المللی علائم تجاری ایجاد کرده است. این سیستم تحت موافقتنامه و پروتکل مادرید که ثبت بین المللی علائم را در برمیگیرند اداره می‌گردد. هر شخصی که بطریقی (به لحاظ ملیت، اقامت و یا استقرار بنگاه صنعتی یا تجاری) به یک کشور طرف قرارداد و به یکی یا هر دو معاهده مذکور مرتبط باشد، می تواند با ثبت یا درخواست ثبت علامت تجاری خود در اداره ثبت علائم تجاری آن کشور از مزایای ثبت بین المللی که تاثیر آن در همه یا برخی از دیگر کشورهای عضو سیستم مادرید است برخوردار گردد. 

کشورهای عضو: در حال حاضر بیش از 85 کشور جهان متشکل از کشورها و دفاتر منطقه ای عضو سیسستم مادرید می باشند. لازم به توضیح است که درخواست ثبت بین المللی صرفا از طریق دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر بوده و منوط به ثبت در کشور مبدا می‌باشد. 


ثبت تریپس (TRIPS (Agreementon trade-related Aspects of Intellectual Property Rights
موافقت‌نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری(TRIPS) که جزء لا ینفک و اسناد لازم الجرای سازمان تجارت جهانی است، یکی از جامع ترین و کامل ترین مقررات درباره حقوق مالکیت فکری محسوب می گردد. این موافقتنامه از نظر پوشش، انواع مختلف حقوق مالکیت فکری را شامل گردیده و مقررات ماهوی نسبتا کاملی را در راستای حمایت از آنها بیان می دارد. سازمان تجارت جهانی (WTO) روند نظارتی و و اجرایی آن را عهده دار است. 


ثبت   (OHIM (Office for harmonization in the Internal market
ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا EU که از آن به عنوان ثبت OHIM نام برده می شود، پس از بوجود آمدن اتحادیه اروپا مطرح شده است. صرفه جویی در هزینه، صرفه جویی در زمان روند ثبت علامت تجاری و سهولت در پیگیری دعاوی علیه علامت تجاری و سهولت در پیگیری دعاوی علیه علامت تجاری از مزایای ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا می‌باشد.
کشورهای عضو:اتریش،بلغارستان،بلژیک،جمهوری چک، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه آلمان،یونان، مجارستان،ایرلند، ایتالیا، لاتویا، لتونی،لوکزامبورگ، مالت،هلند،لهستان، پرتقال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا، سوئد و انگلستان. 


ثبت بنلوکس (Benelux  (Belgium Netherlands Luxembourg

ثبت بنلوکس شامل ثبت علامت تجاری بصورت همزمان در سه کشور همزمان در سه کشور همسایه اروپایی می باشد. این سه کشور علاوه اینکه عضو سیستم یکپارچه اروپا OHIM هستند، یک پیمان سه جانبه ثبت و حمایت علامت تجاری را درون خود وضع کرده اند. در صورتی که بازار هدف این سه کشور باشد می توان به جای استفاده از سیستم یکپارچه اتحادیه اروپا، از سیستم بنلکس استفاده نمود. 

کشورهای عضو:بلژیک، هلند، لوکزامبورگ

ثبت (OAPI (The Organisation Africainedela proprite Intellectualle
English: African Intellectual Property Organization

ثبت یکپارچه OAPI شامل ثبت علامت تجاری بصورت همزمان در 16 کشور آفریقایی فرانسه زبان است. 
کشورهای عضو: بنین، بورکینافاسو، کامرون، آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، گینه اکو تریال، گابن،گینه، گینه بیسائو، ساحل عاج، مال، موریتانی، نیجر، سنگال،توگو


ثبت (ARIPO (African Regional Industrial Property Organization
ثبت یکپارچه
ARIPO شامل ثبت
علامت تجاری بصورت همزمان در 9 کشور آفریقایی است. 
کشورهای عضو: بوتسوانا، لسوتو، لیبریا، مالاوی، زامبیا، سوایزلند، تانزانیا،اوگاندا و زیمباوه

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ دوشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۴