موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت جهانی برند | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت جهانی برند

 

ثبت جهانی برند

 

در دنیای کسب و کار امروز اکثر تولید کنندگان و تجار از اهمیت و ضرورت ثبت برند در کشورهای مقاصد صادراتی با خبر هستند، ثبت برند در کشور های مورد هدف صادرات اولین و مهم ترین گام می باشد زیرا در صورت عدم ثبت برند در کشورهای مورد نظر امکان سو استفاده از برند وجود دارد و گاها در صورت سهل انگاری در این زمینه تولیدکنندگان بازار خود را برای همیشه در کشور مورد نظر از دست می دهند.  
همانطور که در گذشته ذکر کردیم جهت استفاده از حمایت های قانونی ثبت برند در هر کشور
، ثبت برند محصولات در تمامی کشورها به صورت  تقریبا مستقل الزامی است و با ثبت در یک کشور نمی توان حمایت های حقوقی دیگر کشورها را اخذ کرد. لذا واژه " ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد.

 

آیابرای ثبت برند به صورت جهانی مسیری وجود دارد؟

همانطور که ذکر کردیم ثبت جهانی برند اصطلاحی نادرست است اما در دنیا معاهدات و کنوانسیون هایی در حوزه علائم تجاری وجود دارد که با توجه به نوع معاهده یا کنوانسیون، ثبت برند را در چند کشور به صورت همزمان امکان پذیر می سازد. 
لازم به توضیح است با ثبت از طریق هر یک از این معاهدات و پروتکل ها، ثبت جهانی برند محقق نشده است، زیرا اساسا نمی توان ادعا نمود ثبت جهانی برند اتفاق افتاده است و کلیه کشورهای دنیا با این نوع ثبت خاص، مالکیت برند را به رسمیت می شناسند. اما عموم افراد این معاهدات و کنوانسیون ها را به ثبت جهانی برند می شناسند که در ادامه به معرفی هر یک از معاهدات و کنوانسیون ها می پردازیم.

 

برند جهانی برندی است که در بردارنده مجموعه ارزش هایی در سطح جهانی باشد. برند های جهانی از خاستگاه و کشور خود خارج شده و ارتباطات قوی و ماندگاری را با مصرف کنندگان خود در کشورها و فرهنگ های مختلف بر قرار می کنند. 

 

ثبت جهانی برند ، ثبت برند

 

معاهدات و کنوانسیون های ثبت جهانی برند

 
معاهده  TRIPs 
موافقت نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری می باشد که جزء لاینفک و اسناد لازم الاجرای سازمان تجارت جهانی است. این موافقت نامه از نظر پوشش انواع مختلف حقوق مالکیت فکری را شامل میشود. سازمان تجارت جهانی (WTO) روند نظارتی و اجرایی آن را عهده دار می باشد. بیش از 160 کشور جهان موافقت نامه تریپس را امضاء نموده اند که البته با توجه به عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، عضو این توافق نامه نیز نمی باشیم.

 

جهت استفاده از حمایت های قانونی ثبت برند در هر کشور، ثبت برند محصولات در تمامی کشورها به صورت تقریبا مستقل الزامی است و با ثبت در یک کشور نمی توان حمایت های حقوقی دیگر کشورها را اخذ کرد. لذا واژه " ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد.

 

سیستم مادرید (WIPO)

به منظور اجتناب از نیاز به ثبت علامت تجاری بطور جداگانه در هر یک از سازمانهای ملی و منطقه ای ثبت علائم ، سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)  این سیستم را تعریف نموده است. در حقیقت سیستم مادرید تسهیل کننده فرآیند بررسی و تایید علائم تجاری در پروسه ثبت در کشورهای عضو می باشد؛ و همزمان بایستی نسبت به انتخاب و واریز وجوه ثبتی در کشورهای هدف اقدام گردد. بنابراین در این سیستم فرآیند کنترل ، بررسی و تایید برند کانالیزه شده و متمرکز انجام میشود و هزینه های سیستم مادرید و همپنین هزینه های ثبتی در کشورهای هدف با واحد فرانک سوئیس پرداخت می گردد. در حال حاضر 94 کشور عضو این پروتکل هستند و کشور عزیزمان ایران نیز عضو می باشد لذا کلیه شرکتهای ایرانی می توانند از این پروتکل استفاده نمایند .


ثبت اتحادیه اروپا (OHIM)

ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا EUIPO که از آن به عنوان ثبت OHIM نام برده می شود ، پس از بوجود آمدن اتحادیه اروپا مطرح شده است . در این مدل یکپارچه ، با یک بار اقدام به ثبت ، علامت تجاری در 27 کشور عضو اتحادیه ثبت می شود . صرفه جویی در هزینه ، صرفه جویی در زمان روند ثبت علامت تجاری و سهولت در پیگیری دعاوی علیه علامت تجاری از مزایای ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا می باشد .اعضای اتحادیه اروپا در این سیستم عبارتند از : اتریش ، بلغارستان ، بلژیک ، جمهوری چک ، قبرس ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، لاتویا ، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتقال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا، سوئد و انگلستان .
لذا موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان به تجار و تولیدکنندگان ایرانی توصیه میکند در جهت ثبت برند خود در ایران و کشورهای مقاصد صادراتی هرچه زودتر اقدام نمایند تا در صورت سو استفاده بتوانند در دادگاه اقامه دعوی نموده و طبق قانون از حقوق خود دفاع کنند .

برای اطلاع بیشتر در زمینه معاهدات و کنوانسیون های "ثبت جهانی برند" با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:
05137679797

 
 
نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۵